Awards Season is one of my favorite times of the year. I love movies of all types and each year I try to watch every single film nominated for an Oscar in every single category. I don’t always get there, but I usually get pretty close.

Follow along on my journey, and let me know what you think about each of the Oscars nominees. I update this post regularly as the Academy Awards approaches.


Awards Season is here! #Oscars90 @TheAcademy Award Nominees: Must-sees & must-skips! #Oscars #OscarNoms #Oscars2018 Click To Tweet

And the 2018 Oscars Nominees are…

Of course, the 90th Oscars nominees haven’t been announced yet (announcements are January 23, 2018), but my journey has already started. To get started, I’ve used the 2018 Oscars nominee predictions by Awards Circuit, along with the official 2018 Oscars shortlist announcements. I will update the official nominees when announced.

For each film, I will designate after each title – watched (I have seen this film), my review (follow the link to read my short review of the film on Rotten Tomatoes), favorite (my favorite film in this category of the films I’ve watched), prediction (I predict this film to win in this category). If the film title is linked, follow to read my short review of the film on Rotten Tomatoes.

Best picture

  • “Dunkirk” (Warner Bros.)
  • “The Florida Project” (A24)
  • “Lady Bird” (A24) – watched
  • “Mudbound” (Netflix)
  • “The Post” (20th Century Fox)
  • “The Shape of Water” (Fox Searchlight Pictures) – watched
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight Pictures) – watched

Lead actor

  • Daniel Day-Lewis (“Phantom Thread”)
  • Tom Hanks (“The Post”)
  • James Franco (“The Disaster Artist”) – watched
  • Gary Oldman (“Darkest Hour”) – watched
  • Denzel Washington (“Roman J. Israel, Esq.) – watched

Lead actress

  • Sally Hawkins (“The Shape of Water”) – watched
  • Frances McDormand (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”) – watched
  • Margot Robbie (“I, Tonya”)
  • Saoirse Ronan (“Lady Bird”) – watched
  • Meryl Streep (“The Post”)

Supporting actor

  • Willem Dafoe (“The Florida Project”)
  • Woody Harrelson (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”) – watched
  • Richard Jenkins (“The Shape of Water”) – watched
  • Christopher Plummer (“All the Money in the World”) – watched
  • Sam Rockwell (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”) – watched

Supporting actress

  • Mary J. Blige (“Mudbound”)
  • Hong Chau (“Downsizing”) – watched
  • Holly Hunter (“The Big Sick”) – watched
  • Allison Janney (“I, Tonya”)
  • Laurie Metcalf (“Lady Bird”) – watched

Best director

  • Guillermo del Toro (“The Shape of Water”) – watched
  • Greta Gerwig (“Lady Bird”) – watched
  • Martin McDonagh (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”) – watched
  • Dee Rees (“Mudbound”)
  • Steven Spielberg (“The Post”)

Animated feature

  • “The Breadwinner“ (Nora Twomey)
  • “Coco“ (Lee Unkrich, Adrian Molina) – watched
  • “The Girl Without Hands” (Sébastian Laudenbach)
  • “The LEGO Batman Movie“ (Dan Lin, Phil Lord, Christopher Miller) – watched
  • “Loving Vincent” (Dorota Kobiela, Hugh Welchman) – watched

Animated short

  • “Cradle” (Devon Manney)
  • “Dear Basketball” (Glen Keane, Kobe Bryant) – watched
  • “In a Heartbeat” (Esteban Bravo, Beth David)
  • “Life Smartphone” (Chenglin Xie)
  • “Lou” (Dave Mullins, Dana Murray)

Original screenplay

  • “The Big Sick” (Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon) – watched
  • “Get Out” (Jordan Peele)
  • “Lady Bird” (Greta Gerwig) – watched
  • “The Post” (Liz Hannah, Josh Singer)
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri“ (Martin McDonagh) – watched

Adapted screenplay

  • “Call Me By Your Name” (James Ivory)
  • “The Disaster Artist” (Scott Neustadter, Michael H. Weber) – watched
  • “Molly’s Game“ (Aaron Sorkin) – watched
  • “Mudbound” (Dee Rees, Virgil Williams)
  • “Victoria and Abdul“ (Lee Hall, Shrabani Basu)

Cinematography

  • “Blade Runner 2049″ (Roger Deakins)
  • “Dunkirk” (Hoyte van Hoytema)
  • “Mubdound” (Rachel Morrison)
  • “The Post” (Janusz Kaminski)
  • “The Shape of Water” (Dan Laustsen) – watched

Best documentary feature

  • “Abacus: Small Enough to Jail” (Mitten Media, Motto Pictures, Kartemquin Educational Films and WGBH/FRONTLINE) – watched
  • “Faces Places” (Agnes Varda)
  • “Jane” (Brett Morgen)
  • “Last Men in Aleppo” (Firas Fayyad, Steen Johannessen)
  • “Long Strange Trip” (Eric Eisner, Nick Koskoff, Alex Blavatnik, Ken Dornstein, Justin Kreutzmann)
  • “Strong Island” (Yance Ford) – watched

Best documentary short subject

  • “116 Cameras” (Davina Pardo)
  • “Alone” (Garrett Bradley)
  • “Edith+Eddie” (Laura Checkoway)
  • “Herion(e)” (Patrick Coker, Isaiah Mackson)
  • “Traffic Stop” (Kate Davis, David Heilbroner)

Best live action short film

  • “Dekalb Elementary” (Reed Van Dyk)
  • “Facing Mecca” (Jan-Eric Mack and Joël Jent)
  • “Lost Face” (Sean Meehan and Sam McGarry)
  • “Watu Wote/All of Us” (Katja Benrath)
  • “Witnesses” (David Koch)

Best foreign language film

  • “A Fantastic Woman” (CHILE)
  • “Foxtrot”(ISRAEL)
  • “In the Fade” (GERMANY)
  • “Loveless”(RUSSIA)
  • “The Square” (SWEDEN)

Film editing

  • “Baby Driver” (Jonathan Amos, Paul Machliss) – watched
  • “Dunkirk“ (Lee Smith)
  • “Lady Bird” (Nick Houy) – watched
  • “The Shape of Water” (Sidney Wolinsky) – watched
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Jon Gregory) – watched

Sound editing

  • “Blade Runner 2049” (Theo Green, Mark A. Mangini)
  • “Dunkirk” (Michael W. Mitchell, Randy Torres)
  • “The Shape of Water” (Nathan Robitaille) – watched
  • “Star Wars: The Last Jedi” (Matthew Wood)
  • “Wonder Woman” (David Mackie, James Mather)

Sound mixing

  • “Baby Driver” (Tim Cavagin, Julian Slater) – watched
  • “Blade Runner 2049” (Ron Barlett, Mac Ruth)
  • “Detroit” (Tom Burns, Paul N.J. Ottosson)
  • “Dunkirk” (Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten)
  • “The Shape of Water” (Christian T. Cooke, Filip Hosek, Brad Zoern) – watched

Production design

  • “Beauty and the Beast” (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
  • “Blade Runner 2049” (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)
  • “Darkest Hour” (Sarah Greenwood, Katie Spencer) – watched
  • “Dunkirk” (Nathan Crowley)
  • “The Shape of Water” (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau) – watched

Original score

  • “Dunkirk” (Hans Zimmer)
  • “Phantom Thread” (Jonny Greenwood)
  • “The Post” (John Williams)
  • “The Shape of Water” (Alexandre Desplat) – watched
  • “Victoria and Abdul” (Thomas Newman)

Original song

  • “Coco” (“Remember Me”) – watched
  • “Cries from Syria” (“Prayers for this World”)
  • “Detroit” (“It Ain’t Fair”)
  • “Marshall” (“Stand Up for Something”) – watched
  • “Mudbound” (“Mighty River”)

Makeup and hair

  • “Darkest Hour” (Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, David Malinkowski, Lucy Sibbick) – watched
  • “I, Tonya” (Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee)
  • “Wonder” (J.D. Bowers, Megan Harkness, Ailsa Macmillan, Robert A. Pandini) – watched

Costume design

  • “Beauty and the Beast” (Jacqueline Durran)
  • “Phantom Thread” (Mark Bridges)
  • “The Post” (Ann Roth)
  • “The Shape of Water” (Luis Sequiera) – watched
  • “Victoria and Abdul” (Consolata Boyle)

Visual effects

  • “Blade Runner 2049” (Richard Clegg, Paul Lambert, Victor Muller, John Nelson)
  • “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick) – watched
  • “Okja” (Erik-Jan De Boer, Lee Jeon Hyoung)
  • “Star Wars: The Last Jedi” (Richard Bain, Ben Morris, Michael Mulholland)
  • “War for the Planet of the Apes” (Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist)

Key

  • watched – I have watched this film
  • my review – Follow the link to read my short review of the film on Rotten Tomatoes
  • favorite – This is my personal favorite in this category
  • prediction – This is my prediction to win the Oscar
  • winner – This film won the 2018 Oscar

Which 2018 Oscars nominees are your favorites and/or predictions to win?

Share all your thoughts in the comments below.